«

»

Мар 01

Пикирайтыш турниринин жыйынтыгы

28-февралда 2016-жылы Бишкек  шаарынын жана  Чүй областынын  жогорку классынын окуучулары  арасында  пикирайтыш  турнири  болду. Турнир Бишкек шаарындагы  №70 окуу-тарбия комплексинде  кыргыз, орус, англис  тилинде  болуп өттү.

[epa-album id=»1117″ show_title=»false» display=»excerpt»]

Нукталар:

1.«Эта палата считает что, внедрение электронной медицинской карты (ЭМК) оправдано»;  «Бул палата электрондук медициналык картаны  киргизуу акталган деп эсептейт»;

2.«Эта палата считает что, запрет на ГМО продукты оправдан»; «Бул палата  генетикалык модификацияланган  организмдерге тыюу салуу акталган, деп эсептейт»;

3.«Эта палата считает что, государственно-частное партнерство в сфере здравоохранения оправдано»; «Бул  палата саламаттык сактоо тармагында  мамлекеттик- оздук кызматташтык акталган,  деп эсептейт»;

Кыргыз лигасында 8 команда, орус лигасында 8 команда, англис тилинде 2 команда, соттор 12,  баардыгы: уюштуруучулар, көрүүчүлөр, клубдун жетекчилери  менен бирдикте 70 адам катышты.

Оюндун жыйынтыгы боюнча соттук коллегиянын чечими менен,  кыргыз лигасында төмөнкү командалар жеӊишке жетишти:

Биринчи орун: «New star» командасы: Бекайдар уулу Таалайбек, Мамилбек кызы Айганыш, О.Турсуматов атындагы орто мектеби, Бер-Булак айылы, Аламүдүн району, Чүй областы, жетекчиси  Мырзагул Аскарова.

Экинчи орун: «Happy club» командасы:Нурбек кызы Айгерим,  Нурдинов Акжол,  №72гимназиясы,  Бишкек шаары,  жетекчиси Гулнара Шокеева

Үчүнчү орун: «КУАЛ»  командасы:  Бекмурзаев Бексултан, Алмазбек уулу Жакшылык, Кыргыз Улуттук аскердик  лицейи, Бишкек шаары, жетекчиси  Ринат Муканбетов.

«Эӊ мыкты команда» номинациясында   «MMS»  командасы:  Салиев Руслан,  Айпери Батырбек кызы, О.Турсуматов атындагы орто мектеби, Бер-Булак айылы, Аламүдүн району, Чүй областы, жетекчиси  Мырзагул Аскарова.

«Эӊ мыкты спикер» номинациясында

  • Биринчи орун: Искандарова Батма, «Келечек» командасы, №72 гимназиясы,  Бишкек шаары.
  • Экинчи орун: Мамилбек кызы Айганыш,  «New star» командасы, О.Турсуматов атындагы орто мектеби, Бер-Булак айылы, Аламүдүн району, Чүй областы.
  • Үчүнчү орун: Бекмурзаев Бексултан, , «КУАЛ» командасы, Кыргыз Улуттук аскердик  лицейи, Бишкек шаары.

Оюндун жыйынтыгы боюнча соттук коллегиянын чечими менен,  орус лигасында төмөнкү командалар жеӊишке жетишти:

Биринчи орун: «08» командасы: Кадыров Эмир, Нуркамил кызы Бубусара, «SOS»  Герман Гмайнер мектеби, г.Бишкек.

Экинчи орун: «112»  командасы, Ункуев Эрболот, Ахмедов Руслан,  Кыргыз Улуттук аскердик  лицейи, Бишкек шаары.

Үчүнчү орун: «Einstein» командасы, «SOS»  Герман Гмайнер мектеби, Бишкек шаары.

Эӊ мыкты команда» номинациясында  «Teenager» командасы: Садабаева Камила,           Байдалиева  Эркайым, «SOS» Герман Гмайнер мектеби, Бишкек шаары.

«Эӊ мыкты спикер» номинациясында

  • Биринчи орун: Кадыров Эмир, «08» командасы, «SOS»  Герман Гмайнер мектеби, Бишкек шаары.
  • Экинчи орун: Ахмедов Руслан,  «КНВЛ» командасы, «КУАЛ» командасы,  Кыргыз Улуттук аскердик  лицейи,  Бишкек шаары.
  • Үчүнчү орун: Жумабеков Элдияр,  «King Winner» командасы, №61 гимназиясы,  Бишкек шаары.

 Англис лигасында  биринчи орунду Бишкек шаарындагы  №70 окуу комплексинин   «ГДВ»  командасы: Бейшеналиев Дениз,  Өмуралиев  Жантай жеӊип алышты.

«Эӊ мыкты спикер» номинациясында.  англис тил лигасында биринчи орунга  №70 окуу- тарбия комплексинин окуучусу  Бакирова Бермет ээ болду.

Программанын координатору

Чынара Баяманова