«

»

Мар 23

Кыргыз Улуттук Аскердик лицейинде өткөрүлгөн пикирайтыш турниринин жыйынтыгы

20-мартта  2016-жылы Бишкек  шаарынын жана  Чүй областынын  жогорку класстарынын  окуучуларынын   арасында  пикир айтыш  турнири  болду. Турнир Д. Асанов атындагы   Кыргыз Улуттук Аскердик лицейинде   кыргыз, орус  тилинде  болуп өттү.

Нукталар:    

  1. «Бул палата чет өлкөлүк кагылышууларга катышкандыгы үчүн, жарандардын жоопкерчилигин катаалдатуучу закондорду кабыл алуу керек, деп эсептейт»; «Эта палата считает, что нужно принять законы,  ужесточающую ответственность граждан за участие в вооруженных конфликтах других стран»;
  2. «Бул палата НАТОнун чыгышка карай жайылуусу акталган эмес, деп эсептейт»; «Эта палата считает, что продвижение НАТО на восток не оправдано»;
  3. «Бул палата улуттук боштондук кыймыл максаттары үчүн терроризм акталган,  деп эсептейт». «Эта палата считает, что в целях национально-освободительного движения терроризм оправдан»;

Кыргыз лигасында 16 команда, орус лигасында 8 команда, соттор 24,  баардыгы: уюштуруучулар, көрүүчүлөр, клубдун жетекчилери  менен бирдикте 100 адам катышты.

Оюндун жыйынтыгы боюнча соттук коллегиянын чечими менен,  кыргыз лигасында төмөнкү командалар жеӊишке жетишти:

Биринчи орун: «Netvista» командасы: Таалайбек Бекайдар уулу, Руслан Саалиев, О.Турсуматов атындагы орто мектеби, Бер-Булак айылы, Аламүдүн району, Чүй областы, жетекчиси  Мырзагул Аскарова.

Экинчи орун: «Эдельвейс» командасы: Нуртайым Сарыева, Нурадиль Кубаныч уулу, Таш-Мойнок орто мектеби,  Аламүдүн району, Чүй областы, жетекчиси Бегимай Дунганаева.

Үчүнчү орун: «Ай-ай кыздар» командасы:  Айпери Баатырбек кызы, Айганыш Мамилбек кызы,  О.Турсуматов атындагы орто мектеби, Бер-Булак айылы, Аламүдүн району, Чүй областы, жетекчиси  Мырзагул Аскарова.

«Эӊ мыкты команда» номинациясында  «Einstein»  командасы: Бектур Атамбаев, Айданек Таалайбек кызы,  «SOS» Герман Гмайнер мектеби, Бишкек шаары.

«Эӊ мыкты спикер» номинациясында

  • Биринчи орун: Айпери Баатырбек кызы, «Ай-ай кыздар» командасы, О.Турсуматов атындагы орто мектеби, Бер-Булак айылы, Аламүдүн району, Чүй областы.
  • Экинчи орун: Алина Бактиярова, «Кой-таш» командасы, Таш-Мойнок орто мектеби,  Аламүдүн району, Чүй областы, жетекчиси Бегимай Дунганаева.
  • Үчүнчү орун: Айданек Таалайбек кызы, «Einstein» командасы: Бектур Атамбаев, Айданек Таалайбек кызы,  «SOS» Герман Гмайнер мектеби, Бишкек шаары.

Оюндун жыйынтыгы боюнча соттук коллегиянын чечими менен,  орус лигасында төмөнкү командалар жеӊишке жетишти:

Биринчи орун: «08» командасы: Эмир Кадыров, Бубусара Нуркамил кызы «SOS»  Герман Гмайнер мектеби, г.Бишкек.

Экинчи орун: «Teenages» командасы:  Камила Садабаева, Эркайым Байдалиева «SOS»  Герман Гмайнер мектеби, Бишкек шаары.

Үчүнчү орун: «АВ» командасы:  Байжан Замирбек уулу, Алтынай  Бейшенбиева,  О.Турсуматов атындагы орто мектеби, Бер-Булак айылы, Аламүдүн району, Чүй областы.

 «Эӊ мыкты спикер» номинациясында

  • Биринчи орун: Эмир Кадыров, «08» командасы, «SOS»  Герман Гмайнер мектеби, Бишкек шаары.
  • Экинчи орун: Байжан Замирбек уулу,  «АВ» командасы,  О.Турсуматов атындагы орто мектеби, Бер-Булак айылы, Аламүдүн району, Чүй областы.
  • Үчүнчү орун: Камила Садабаева, «Teenages» командасы, «SOS»  Герман Гмайнер мектеби, Бишкек шаары.

 

Программанын координатору

Чынара Баяманова

IMG_2010 IMG_2013 IMG_2028 IMG_2032 IMG_2035 IMG_2039 IMG_2040 IMG_2091 IMG_2094 IMG_2257 IMG_2262