«

Апр 19

Чуй областтык мектеп гимназиясында өткөрүлгөн пикирайтыш турниринин жыйынтыгы

17-апрелде  2016-жылы  Жогорку окуу жайдын студенттери жана  Бишкек шаарынын жана Чүй областынын жогорку класстарынын окуучулары  арасында пикир айтыш турнири болду. Турнир Чүй облусттук  мектеп гимназиясында кыргыз, орус тилиндеринде  болуп өттү.


Парламенттик пикирайтыш турниринин нукталары:

  • Бул палата Бажы биримдиги жана ЕАЭС экономикалык  өсүүнү камсыз кылбайт,  деп эсептейт; Эта палата считает,  что Таможенный союз и ЕАЭС не обеспечат экономический  рост страны;
  • Бул палата  улутташтыруу мамлекеттин  байышына алып келбейт, деп эсептейт; Эта палата считает,  что национализация не приведет к благосостоянию государства;
  • Бул палата антикризистик  иш аракеттер   мамлекетте экономикалык туруктуулукту  камсыз кылбайт, деп эсептейт;  Эта палата считает, что антикризисные меры правительства не обеспечивают стабильность в экономике страны;

Кыргыз лигасында 28  команда, орус лигасында 8 команда, соттор 24, баардыгы: уюштуруучулар, көрүүчүлөр, клубдун жетекчилери менен бирдикте 120 адам катышты. Оюндун жыйынтыгы боюнча соттук коллегиянын чечими менен, кыргыз лигасында төмөнкү командалар жеӊишке жетишти:

  • Биринчи орун: «Мен Анара эмесмин» командасы: Эржан Байкулов, Нуркул Кудайбердиев,   Кыргыз-Турк Манас университети;
  • Экинчи орун: «Уголовники» командасы:  Эльтурган  Омурзаков, Мырзамидин   Ажихалилов,  Кыргыз мамлекеттик  Юридикалык академиясы;
  • Үчүнчү орун: «Einstein» командасы: Бектур Атамбаев, Айданек Таалайбек кызы, «SOS» Герман Гмайнер мектеби, Бишкек шаары.

«Эӊ мыкты спикер» номинациясында

  • Биринчи орун: Султан Молдалиев, «Маша и Медведь»  командасы,  Кыргыз Республикасынын  Президентине  алдындагы  Мамлекеттик  башкаруу  академиясы;
  • Экинчи орун: Нуркуль Кудайбердиев, «Мен Анара эмесмин» командасы,  Кыргыз –Турк Манас  университети;
  • Үчүнчү орун: Бектур Атамбаев «Einstein» командасы, «SOS» Герман Гмайнер мектеби, Бишкек шаары;

Оюндун жыйынтыгы боюнча соттук коллегиянын чечими менен, орус лигасында төмөнкү командалар жеӊишке жетишти:

  • Биринчи орун: «08» командасы: Эмир Кадыров, Бубусара Нуркамил кызы «SOS» Герман Гмайнер мектеби, Бишкек шаары;
  • Экинчи орун: «113» командасы, Бермет Бакирова, Дениз Бейшенбеков, № 70 гимназия комплекси,  Бишкек шаары;
  • Үчүнчү орун: «Teenages» командасы: Камила Садабаева, Эркайым Байдалиева «SOS» Герман Гмайнер мектеби, Бишкек шаары;

«Эӊ мыкты спикер» номинациясында

  • Биринчи орун: Айым Абыкеева, 3 КД, № 70 гимназия комплекси, Бишкек шаары;
  • Экинчи орун: Бубусара Нуркамил кызы, «08» командасы, «SOS» Герман Гмайнер мектеби, Бишкек шаары.
  • Үчүнчү орун: Бермет Бакирова, «113» командасы, № 70 гимназия комплекси, Бишкек шаары.

Программанын координатору
Чынара Баяманова